עורך דין ומגשר זוגי

שלום וברכה,
אני רפאל כהן, עורך דין לענייני משפחה, ובעל הסמכות נלוות של יועץ זוגי בכיר ויועץ מיני.

לעיתים קרובות אני נשאל האם אני מתעסק בתחומים נוספים פרט לגירושין, אז ארצה לשפוך אור על תחומי העיסוק שלי בתור עורך דין ומגשר זוגי, כמו גם בתור יועץ זוגי בכיר ויועץ מיני. האם יצא לכם לחפש עורך דין צוואות וירושות בצפון? ניסיתם להבין פעם כיצד מתבצעת חלוקת רכוש לפני הנישואין?

כחלק מעיסוקי בתור עורך דין משפחה הסכם ממון הוא עניין שגרתי מאד עבורי. מה שנדמה כהסכם מרתיע מאד עבור רובנו, עורכי דין מודעים לחשיבותו של הסכם כזה, ולכן לא רואים בו עניין לחשש או לדאגה. למרות הנטיה הטבעית לחשוש מפני הסכם כזה, הוא אינו מנבא רעות, ויצא לי להכיר זוגות רבים אשר ערכו אחד ומעולם לא השתמשו בו.

מה הם תחומי העיסוק של עורך דין ומגשר זוגי

ראשית, חלק הארי מעיסוקי סובב סביב דיני המשפחה, כאשר אני מתעסק המון בכל הקשור לזוגיות, למערכות יחסים ולמורכבות שבהן, ולדברים הקשורים למערכת היחסים.

עורך דין ומגשר זוגי
עורך דין ומגשר זוגי

דיני משפחה מתייחסים לנושאים הרלוונטים כמעט לכל אחד מאיתנו בשלבים רבים במהלך החיים בין אם זה לצורך נישואים, גירושין ובין אם זה לצורכי ירושות וצוואות. ליווי משפטי לענייני משפחה רלוונטי במקרים של גירושין, קביעת דמי מזונות, משמורת על הילדים ובכל נושא משפטי בתוך המסגרת המשפחתית.

מכיוון שבתי המשפט בישראל מלאים בתיקים פתוחים בנוגע לגירושין, אחת התקנות אשר המדינה העבירה, בכדי להביא להפחתת העומס על בתי המשפט בנושא גירושין, היא החובה לגשת לגישור לפני ההגעה לערכאות המשפטיות ופתיחת תיק גירושין.

החלטה זו נחלה הצלחה רבה ואכן הפחיתה את כמות התביעות ההדדיות בבתי המשפט אצל זוגות בתהליך גירושין. גישור לגירושין מומלץ לבצע דרך משרד עורכי דין מקצועי המומחה בתחום הגישור בדיני משפחה (המגשר גם במקרים של סכסוכים משפחתיים).

הליך הגירושין הוא הליך מורכב בעל השלכות כלכליות, חוקיות והוריות רחבות. מלבד העניין הפורמלי של הגירושין עצמם גם החלטות בענייני מזונות, משמורת על הילדים, וחלוקת רכוש הם חלק בלתי נפרד מההליך. עם זאת, ניתן למנוע חיכוכים רבים בעתיד על ידי עריכת הסכם ממון.

עורך דין צוואות וירושות בצפון – חלק בלתי נפרד מהתפקיד

ירושה היא למעשה העברת רכוש, הון, זכויות וגם חובות של אדם שנפטר ליורשו. בישראל קיים חוק הירושה, התשכ"ה -1965 מסדיר את הענייני הצוואות והירושות. יורשים יכולים להיות על פי הסדר הקבוע בחוק או על פי צוואה. כאשר הנפטר לא הותיר אחריו צוואה, הירושה היא על פי הדין הנקרא צו ירושה.

עורך דין צוואות וירושות בצפון
עורך דין צוואות וירושות בצפון

כאשר אדם נפטר והשאיר אחריו עיזבון ללא צוואה, יש צורך להוציא צו ירושה מהרשם לענייני ירושה, הנחשב לגוף הממשלתי אשר יכול לאשר מסמך רשמי זה. עורך דין לענייני ירושות וצוואות מלווה את היורשים בתהליך הבירוקרטי להוצאת צו ירושה על מנת להביא לחלוקת העיזבון בהקדם.

כמו כן, כאשר הנפטר לא הותיר אחריו בן זוג ואף לא ילדים הצוואה מתחלקת על פי סדר העדיפויות בין הקרובים של הנפטר הקבועים בחוק. המבקשים להיות יורשיהם של הנפטר מגישים בקשה לרשם לענייני ירושה למתן צו ירושה.

צוואה מהווה מסמך משפטי בה אדם מסדיר לאילו גורמים ואנשים יוריש את הרכוש שצבר לאחר פטירתו ובאיזה אופן. את הצוואה יש להפקיד בלשכת הרשם לענייני ירושה. קיימת חשיבות בעריכת צוואה על מנת להימנע ממחלוקות שונות העלולות להתרחש לאחר הפטירה.

כאשר אדם מעוניין להכין צוואה בקירוב לפני מותו או בכל שלב בגיר בחייו, הוא יכול לעשות זאת בצורה מסודרת עם עורך דין לענייני משפחה, מומחה לירושות וצוואות. עורך הדין ינסח את הצוואה בהתאם לדרישות של בעל הצוואה ויערוך אותה באופן הנכון ביותר מבחינה משפטית על מנת שניתן יהיה להביאה בפני שופט על מנת שתקבל תוקף חוקי.

בנוסף, קיימת אפשרות להתנגד משפטית לצוואה. פרק הזמן בו ניתן להתנגד לקיום צוואה הוא בטווח של 14 יום ממועד הפרסום הבקשה. על מנת להסדיר כראוי את הצוואה על פי הדין ולהימנע ממחלוקות הנגרמות מניסוח עמום, חשוב לערוך את הצוואה אצל עורך דין מנוסה בתחום.

עורך דין משפחה הסכם ממון – כיצד מחלקים רכוש לפני הנישואין

כפי שהכותרת מרמזת – הסכם ממון נועד להסדיר חלוקת רכוש אשר היה בבעלות כל אחד מבני הזוג מלפני הנישואין, כמו גם רכוש מיוחד אשר התקבל על ידי אחד מבני הזוג במהלך תקופת הנישואין (מיד אסביר). רכוש מלפני הנישואין בדרך כלל כולל דירה או נכס יקר, אשר יש רצון לשמור עליו.

עורך דין משפחה הסכם ממון
עורך דין משפחה הסכם ממון

על פי העקרון במדינת ישראל, חוק יחסי ממון בין בני זוג מסדיר את 'הלכת השיתוף' הקובעת כי כל רכוש שצברו בני הזוג במהלך חייהם יחשב רכוש משותף ובעת הגירושין יתחלק בשווה בין בני הזוג. זאת, אפילו אם רכוש מסוים רשום על שמו של רק אחד מבני הזוג. זהו המצב אשר קיים כברירת מחדל.

הסכם ממון בעצם מצביע על חריגה מן החוק, ומאפשר לבני הזוג להסדיר את חלוקת הרכוש באופן שונה אשר יתאים לצרכיהם: ההסכם יקבע איזה רכוש יחשב כאישי של אחד מבני הזוג ואיזה יחשב כמשותף ויתחלק ביניהם שווה בשווה. בהסכם יכולים להיות מפורטים כל פריטי הרכוש, או רק החלק אשר מיועד להשאר אצל כל אחד מבני הזוג.

אגב זאת, אצל ידועים בציבור הסכם ממון הוא בעצם הסכם הנישואין לרוב, כאשר זהו בעצם ההסכם אשר מצביע על ניהול חיים משותפים ומשק בית משותף. על כן, במקרה של ידועים בציבור הסכם ממון הוא חשוב אפילו יותר מאשר אצל אלו הנשואים על פי החוק (נישואין דתיים).

הליך גירושין הוא הליך בלתי נעים הרווי במתחים ולחצים, בייחוד כאשר אחד מבני הזוג מעוניין בגירושין והשני – לא. ניתן להמנע מלחצים רבים ולהגיע להבנות ולפשרות רבות עם עריכת הסכם ממון מראש.

על כן, כנראה שיצא לכם להתקל בהמלצות רבות מצד עורכי דין לערוך הסכם שכזה. אנחנו לא מעוניינים לחזות מראש את הגירושין שלכם, אנחנו פשוט מכירים את המצב ומודעים לכמה הדברים יכולים להיות פשוטים יותר.

 

עו"ד רפאל כהן

עו"ד כהן בעל שני תארים אקדמיים ומגוון לימודי תעודה בגישור זוגי ומשפחתי ונותן ייעוץ משפטי ראשוני בהתנדבות במסגרת שירות ייעוץ לאזרח בעפולה והאזור. עו"ד כהן מתמחה בתחום דיני משפחה והמעמד האישי על כל רבדיו תוך שימת דגש על מתן מענה וליווי אישי לכל לקוח לפי צרכיו ומטרותיו הייחודיים.

5/5
לתיאום פגישת ייעוץ חייגו: 054-7911163

מאמרים

פתח
1
איך אפשר לעזור?
שלום וברכה
Call Now Button