איך מתגרשים

שלום וברכה,
אני רפאל כהן, עורך דין לענייני משפחה, ובעל הסמכות נלוות של יועץ זוגי בכיר ויועץ מיני.

אני נשאל הרבה איך מתגרשים בקלות, ולכן החלטתי להכין את המאמר הזה. בעיקרון, הליכי יישוב סכסוך משפחה הם תמיד מומלצים לפני עריכה וחתימה על הסכם גירושין חלוקת רכוש או כל הסכם אחר. בתי המשפט מפנים ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט על מנת לארגן פגישות גישור (הנקראות פגישות מהו"ת).

מאידך, כשמגיעים להליך גירושין, חלוקת נכסים בגירושין היא גם הליך מורכב, אשר מטרתו לערוך ולהכין הסכם חלוקת רכוש.

איך מתגרשים בקלות

המטרה בהכנת הסכם גירושין היא לכלול בו את מירב הנושאים הרלוונטיים לתא המשפחתי שלכם, על מנת להעניק ביטחון וליצור התנהלות צפויה עם היציאה לדרך החדשה, לצד מניעת ויכוחים שיתכן ויצוצו בעתיד.

עצם כתיבת הסכם הגירושין, המעבר על הסעיפים בו, מביאה למודעות שני ההורים גם יחד את הצורך בשיתוף פעולה בנוגע לילדים, את אופי והיקף שיתוף הפעולה, את המחויבויות של כל הורה כלפי הילד וכלפי רעהו, כמו גם את זכויותיו.

הסכם גירושין הוא למעשה חוזה שמכיל נושאים חשובים רבים המשפיעים על עתידכם הכלכלי, על החופש והביטחון להתחיל חיים חדשים לאחר הגירושין, על התנהלות התא המשפחתי. סגירת כל הפרטים תוך התתכלות ונסיון לצפות את העתיד, היא אתגר משפטי לא פשוט.

נדרש נסיון רב של עורך דין גירושין, שניסח הסכמי גירושין רבים ואף התמודד מול אכיפת הסכם וביצועו, ביטול הסכמי גירושין בבית משפט, שינוי תנאי הסכם בהסכמה, או בהליך משפטי כנגד סעיפים מסוימים.

הסכם גירושין חלוקת רכוש
הסכם גירושין חלוקת רכוש

בתפקידי בתור עורך דין ומגשר זוגי, אני נתקל מדי יום בהסכמים כגון זה, וניסיוני מאפשר לי להגיע להסכם המיטיב ברמה הגבוהה ביותר עם הלקוחות שלי.

יישוב סכסוך משפחה

בני משפחה שהסתכסכו בנושאים מסוימים, לא יכולים להגיש תביעה לפני שהגישו בקשה ליישוב סכסוך ביחידות הסיוע. לאחר הגשת הבקשה לא ניתן להגיש תביעות במשך תקופה מסויימת, אלא אם מדובר במקרים דחופים.

לאחר הגשת הבקשה, הצדדים יוזמנו לפגישות ביחידת הסיוע במטרה לנסות ולפתור את הסכסוך בהסכמה ובדרכי שלום. אם הצדדים לא הגיעו להסכמה ביחידות הסיוע, הצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך יהיה הראשון שיוכל להגיש תביעה לערכאה המוסמכת לפי בחירתו.

העניינים שבגינם ניתן להגיש בקשה ליישוב סכסוך הם:

  • ענייני נישואין וגירושין.
  • יחסי ממון בין בני זוג, כולל תביעות כספיות או רכושיות שנובעות מהקשר בין הצדדים, חוץ מתביעות בענייני צוואות, ירושות ועזבונות.
  • מזונות (כולל מזונות זמניים) או מדור של בן זוג או של ילד.
  • מזונות או מדור של צעיר (בגיר עד גיל 21), או סכסוך בין צעיר כאמור לבין ההורה שלו או שני ההורים.
  • כל עניין הנוגע לילד, חוץ מתובענה לגבי החזרת ילד חטוף וצו עיכוב יציאה מהארץ בהקשר לילד חטוף.
  • אבהות או אמהות לגבי ילד, חוץ מתביעה שהוגשה בהסכמת הצדדים.

במקביל למוסד שמציעה המדינה, יחידות הסיוע שליד בתי המשפט, ניתן, ולעיתים גם מומלץ לפנות להליך גישור אצל מגשר מנוסה ומקצועי.

לאחר הגשת הבקשה לישוב סכסוך מוזמנים הצדדים ל-4 פגישת מהו"ת (מידע היכרות ותיאום) ביחידת הסיוע שליד בית המשפט.

הסכם גירושין חלוקת רכוש

בהסכם הגירושין יופיעו בפרטי פרטים תנאי חלוקת האחריות ההורית. חלוקת זמני השהות, חינוך, בריאות, הסעות ילדים, אזור המגורים, מזונות וכו'. מי אחראי על מה, מתי, עד כמה, וכד'. ככל שההסכם יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד.

הסכם שלא נוסח נכון ומותיר מקום לפרשנות, יכול לגרום נזק רב , כמו פצע מדמם. פעמים רבות כעורך דין לענייני משפחה בעפולה ייצגתי זוגות אשר חתמו על הסכם שלא כיסה את כל התרחישים האפשריים, וכאשר התרחש שינוי נסיבות, חזרו בני הזוג לנקודת ההתחלה של מריבות ויכוחים והמחיר על כך יקר.

יישוב סכסוך משפחה

חלוקת נכסים בגירושין

חוק יחסי ממון תשל”ג – 1973 מגדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת תהליך גירושין. החוק קובע שכל הרכוש שנצבר במהלך שנות הנישואין יחולק שווה בשווה בין בני הזוג, לרבות נכסים, ממון, חסכונות, מקרקעין, מניות, קופות גמל, זכויות פנסיוניות, נכסים עסקיים ומוניטין למעט מקרים יוצאי דופן.

הנחת היסוד היא שרכושם של בני הזוג בעת הפרידה הנו רכוש משותף שנצבר במהלך שנות זוגיות משותפת, גם אם הוא רשום רק על שם אחד מבני הזוג. חזקת השיתוף אינה חלה רק על שיתוף בזכויות כי אם גם על שיתוף בחובות, במידה ויש חובות שני בני הזוג יצטרכו לכסות אותם, למעט מקרים חריגים.

איך מתגרשים

על פי רוב, על מנת להמנע מחילופי "מהלומות" משפטיים במהלך הליך גירושין, זוגות רבים מעדיפים להכין הסכם ממון בטרם תחילת הנישואין. הסכם ממון הוא הסכם שבו בני זוג, בטרם הכניסה למוסד הנישואין או במהלכו מגדירים כיצד יחולק הרכוש שלהם במקרה של פירוק הנישואין.

עיקבו אחר עמוד הפייסבוק שלנו

 

עו"ד רפאל כהן

עו"ד כהן בעל שני תארים אקדמיים ומגוון לימודי תעודה בגישור זוגי ומשפחתי ונותן ייעוץ משפטי ראשוני בהתנדבות במסגרת שירות ייעוץ לאזרח בעפולה והאזור. עו"ד כהן מתמחה בתחום דיני משפחה והמעמד האישי על כל רבדיו תוך שימת דגש על מתן מענה וליווי אישי לכל לקוח לפי צרכיו ומטרותיו הייחודיים.

5/5
לתיאום פגישת ייעוץ חייגו: 054-7911163

מאמרים

פתח
1
איך אפשר לעזור?
שלום וברכה
Call Now Button